Skip to main content

House of Commons Business: Tuesday 12 February 2019

Commons Chamber

11:30am: Business, Energy and Industrial Strategy Questions (Topicals at 12:15pm)

Main business:

Ten Minute Rule Motion: Child Cruelty (Sentences) (Tom Tugendhat, Con, Tonbridge and Malling)

Mental Capacity (Amendment) Bill [Lords]: Remaining Stages

Adjournment Debate: Licensing of medical devices (Owen Smith, Lab, Pontypridd)

Westminster Hall

9:30am – 11:00am: Missing persons guardianship (Bambos Charalambous, Lab, Enfield, Southgate)

11:00am – 11:30am: Regulation of non-surgical cosmetic procedures (Alberto Costa, Con, South Leicestershire)

2:30pm – 4:00pm: Special educational needs and disabilities funding (Sir Vince Cable, Lib Dem, Twickenham)

4:00pm – 4:30pm: Seasonal Agricultural workers scheme (Alex Norris, Lab, Nottingham North)

4:30pm – 5:30pm: Support for young carers (Paul Blomfield, Lab, Sheffield Central)

Commons Committees

General Committees

Eighth Delegated Legislation Committee (8:55am, Room 9)
Draft Small Charitable Donations Act (Amendment) Order 2019

Public Bill Committee (9:25am, Boothroyd Room)
Immigration and Social Security Co-ordination (EU Withdrawal) Bill

Public Bill Committee (2:00pm, Boothroyd Room)
Immigration and Social Security Co-ordination (EU Withdrawal) Bill

Ninth Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 9)
Draft Equivalence Determinations for Financial Services and Miscellaneous Provisions (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019

Tenth Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 12)
Draft Judicial Pensions and Fee-Paid Judges’ Pension Schemes (Amendment) Regulations 2019

Select Committees

International Development Committee (10:00am, Room 16)
UK aid for combating climate change
Witnesses: Colin Buckley, Chief Operating Officer, CDC, and Joelle Jenny, Director of the Joint Funds Unit, National Security Secretariat; Dr Helena Wright, Senior Policy Adviser, E3G, Neil Bird, Senior Research Fellow, Overseas Development Institute, and Dr Angela Falconer, Associate Director, Climate Policy Initiative

Education Committee (10:00am, Room 15)
Special educational needs and disabilities
Witnesses: Richard Flinton, Chief Executive, North Yorkshire County Council, John Henderson, Chief Executive, Staffordshire County Council,Cllr Anntoinette Bramble, Chair of Children and Young People’s Board, Local Government Association, Chris Harrison, Director, SEND4Change, Charlotte Ramsden, Chair of the Health, Care & Additional Needs Policy Committee, Association of Directors of Children’s Services and Andrew Reece, British Association of Social Workers representative

Treasury Committee (10:00am, Room 21)
The work of the Payment Systems Regulator
Witnesses: Hannah Nixon, Managing Director, Payment Systems Regulator and Charles Randell, Chairman, Payment Systems Regulator

Justice Committee (10:00am, Room 8)
The role of the magistracy: follow-up
Witnesses: Lady Justice Macur, Senior Presiding Judge, Lady Arbuthnot of Edrom, Chief Magistrate, Senior District Judge, Lady Justice Thirlwall, Deputy Senior Presiding Judge and Lucy Frazer QC MP, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice

Home Affairs Committee (10:00am and 2:30pm, Room 18)
EU Settlement Scheme
Witnesses: Abigail Adieze, Head of Service, Families and Home Directorate, Waltham Forest Borough Council, Marianne Lagrue, Policy Manager – Migrant Children’s Project, Coram Children’s Legal Centre,Nicole Masri, Legal Officer (Immigration & Asylum), Rights of Women,Danny Mortimer, Co-Convenor, Cavendish Coalition and Chief Executive, NHS Employers, Luke Piper, Solicitor, South West Law and Adviser, the3million, Jill Rutter, Director of Strategy and Relationships, British Future, Colin Yeo, Barrister, Garden Court Chambers and Founder and Editor, Free Movement and Dr Adrienne Yong, Lecturer in Law, City University of London

Scottish Affairs Committee (10:15am, Room 5)
Immigration and Scotland follow up
Witnesses: Barry McCulloch, Senior Policy Advisor, FSB Scotland, Scottish Chambers of Commerce, Gregor Scotland, Principal Policy Advisor, CBI Scotland, Angela Coleshill, Director for Competitiveness, Food and Drink Scotland, Dr Donald Macaskill, Chief Executive, Scottish Care, Marc Crothall, Chief Executive Scottish Tourism Alliance, Professor Gerry McCormac, Principal of the University of Stirling and Vice-Convener of Universities Scotland and Miss Rachel Sandison, Vice Principal, External Relations at the University of Glasgow

Environmental Audit Committee (10:15am, Thatcher Room)
Planetary Health
Witnesses: Professor Georgina Mace, Professor of Biodiversity and Ecosystems, University College London, Dr Mark Mulligan, Head of the Department of Geography, King's College London, and Professor Peter Cox, Professor of Climate System Dynamics, University of Exeter; Dr Stephanie Wray, Chartered Institute of Ecology and Environment Management, and Biocensus, Dr Richard Horton, Editor-in-Chief, The Lancet, and Sonia Roschnik, Director, Sustainable Development Unit

Digital, Culture, Media and Sport Committee (10:30am, Wilson Room)
Immersive and addictive technologies
Witnesses: Sarah Jones, Head, School of Media, Birmingham City University, Professor Andrew Przybylski, Director of Research, Oxford Internet Institute and Michael Veale, Researcher, University College London

Defence Committee (11:30am, Room 6)
Armed Forces Covenant Annual Report 2018
Witnesses: Anna Wright, Chief Executive, Naval Families Federation, Sara Baade, Chief Executive, Army Families Federation, Maria Lyle, Director, RAF Families Federation,Mary Moreland, Chairman, War Widows Association, Charles Byrne, Director General, Royal British Legion, Lieutenant General (Rtd) Sir Andrew Gregory KBE CB, Controller, SSAFA and General (Rtd) Sir John McColl KCB CBE DSO, Chairman, COBSEO

Women and Equalities Committee (1:10pm, Room 8)
Abortion Law in Northern Ireland
Witnesses: Professor Dr Colin Melville, Medical Director and Director of Education and Standards, General Medical Council and Sharon Burton, Head of Policy, Standards and Ethics, General Medical Council

Backbench Business Committee (2:30pm, Room 16)
Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Welsh Affairs Committee (2:45pm, Grimond Room)
Wylfa Newydd nuclear power reactor
Witnesses: Gwen Parry-Jones OBE, Director of Nuclear Operations, Horizon Nuclear Power, Rt Hon Alun Cairns MP, Secretary of State for Wales and Richard Harrington MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Energy and Industrial Strategy

Interview

Editor's Choice