Skip to main content

House of Commons Business: Tuesday 12 March 2019

Commons Chamber

11:30am Justice Question (Topicals 12:15pm)

Main Business

Ten Minute Rule Motion: Election Expenses (Authorisation of Free if Discounted Support) (Craig Mackinley, Con, South Thanet)

Debate on a motion relating to Section 13 (1)(b) of The European Union (Withdrawal) Act 2018

Adjournment Debate: Future of Community Hospitals (Fiona Bruce, Con, Congleton)

Westminster Hall

9:30am – 11:00am: Fire Safety and sprinkler systems (Jim Fitzpatrick, Lab, Poplar and Limehouse)

11:00am -11:30am: NHS treatment for depersonalisation disorder (Lyn Brown, Lab, West Ham)

2:30pm - 4:00pm: Interdependence of modern farming and the environment (Colin Clark, Con, Gordon)

4:00 pm - 4:30pm: Online gambling protection (Richard Graham, Con, Gloucester)

4:30 pm - 5:30pm Lower earnings limit for automatic enrolment (Mhairi Black, SNP, Paisley and Renfrewshire South)

General Committees

Fifth Delegated Legislation Committee (8:55am, Room 9)
Draft Detergents (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Detergents (Safeguarding) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019

Nineteenth Delegated Legislation Committee (8:55am, Room 11)
Draft Food and Feed Imports (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Official Controls for Feed, Food and Animal Health and Welfare (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019

Sixth Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 9)
Draft Product Safety and Metrology etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019

Seventh Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 11)
Draft Services of Lawyers and Lawyer’s Practice (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019

Tenth Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 12)
Draft Veterinary Medicines and Animals and Animal Products (Examination of Residues and Maximum Residue Limits) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019

Twentieth Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 10)
Draft Uncertificated Securities (Amendment and EU Exit) Regulations 2019

Commons Committees

Select Committees

Treasury Committee (9:15am, Room 6)
Access to Cash Review
Witnesses: Natalie Ceeney CBE, Chair, Access to Cash Review, Richard Lloyd, Panel Member, Access to Cash Review and Sian Williams, Panel Member, Access to Cash Review

Home Affairs Committee (10:00am, Room 18)
Serious violence
Witnesses: Chief Constable Sara Thornton CBE QPM, Chair, National Police Chiefs' Council

Business, Energy and Industrial Strategy Committee (10:00am, Room 16)
Energy efficiency
Witnesses: Ed Matthew, E3G, Associate Director, Teresa Bray, Changeworks, Chief Executive, Michael Lewis, E.ON UK, Chief Executive Officer, David Adams, Technical Director, Melius Homes, Peter Jordan, Group Planning Director, Persimmon and David Thomas, CEO, Barratt Homes

International Development Committee (10:00am, Room 5)
UK progress on the Sustainable Development Goals (SDGs)
Witnesses: Emily Auckland, Co-Chair, UK Stakeholders for Sustainable Development, and Andrew Griffiths, Co-Chair, Bond SDGs Working Group; Donna Ward, Policy Director for Children, Families and Disadvantage and SDG Champion, DWP, and Sam Lister, Director for Industrial Strategy and SDG Champion, BEIS

Public Administration and Constitutional Affairs Committee (10:00am, Grimond Room)
The Role of Parliament in the UK Constitution: Authorising the Use of Military Force
Witnesses: Professor Gavin Philipson, Department of Law, University of Bristol, Sebastian Payne, Department of Law, Kent University, Dr Hayley Hooper, Department of Law, Oxford University. Dr James Strong, Lecturer in British Politics, Queen Mary University of London and Dr Tara McCormack, Department of Politics and International Relations, University of Leicester

Education Committee (10:00am, Room 15)
Accountability Hearings
Witnesses: Sally Collier, Chief Regulator, Ofqual and Roger Taylor, Chair, Ofqual

Environmental Audit (10:25am, Wilson Room)
Planetary Health
Witnesses: Professor Mike Davies, University College London, Professor Yvonne Ridyn, University College London, Dr Anastasia Mylona, Head of Research, Chartered Institution of Building Services Engineers, Tom Bailey, Head of Research, C40, Daniel Black, Independent consultant and company Director, Daniel Black and Associates, Mr Lawrie Robertson, Head of Strategic Planning, BuroHappold Engineering and Councillor Paulette Hamilton, Holyhead Ward, Birmingham City Council

Scottish Affairs Committee (10:15am, Room 8)
The relationship between the UK and Scottish Governments
Witnesses: Michael Russell MSP, Cabinet Secretary for Government Business and Constitutional Relations, Scottish Government

Home Affairs Committee (10:30am, Boothroyd Room)
The Macpherson Report: Twenty Years On
Witnesses: Sara Thornton, Chair, National Police Chiefs' Council, John Azah OBE, Chief Executive, Kingston Racial Equality Council Equality and Human Rights Commission

Foreign Affairs Committee (11:00am, Room 18)
The work of the Minister of State for Africa
Witnesses: Harriett Baldwin MP, Minister of State for Africa, Foreign and Commonwealth Office

Exiting the European Union Committee (11:15am, Boothroyd Room)
The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal: Role of Parliament
Witnesses: Rt Hon Stephen Barclay MP, Secretary of State, Department for Exiting the European Union

Welsh Affairs Committee (11:30am, Thatcher Room)
Wylfa Newydd nuclear power station
Witnesses: Dr John Idris Jones, Chartered Physicist and Independent Consultant, Nick Kardahji, Energy Policy Officer, Prospect, Cllr Llinos Medi, Leader, Isle of Anglesey County Council – representing the North Wales Economic Ambition Board and Dylan Williams, Head of Regulation and Economic Development, Isle of Anglesey County Council

Health and Social Care Committee (2:30pm, Wilson Room)
Kark Report
Witnesses: Tom Kark QC, Author of the fit and proper persons test report, Barrister Jane Russell, Co-author of the fit and proper persons test report, Baroness (Dido) Harding, Chair, NHS Improvement and Professor Ted Baker, Chief Inspector of Hospitals, Care Quality Commission

Backbench Business Committee (2:30pm, Room 16)
Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Interview

Editor's Choice