Skip to main content

House of Commons Business: Tuesday 14 May 2019

Commons Chamber

11:30am: Foreign and Commonwealth questions (Topicals at 12:15pm)

Main Business

Ten Minute Rule Motion: Hares Preservation (George Eustice, Con, Camborne and Redruth)

Opposition Day Debate: Prisons and Probation

Opposition Day Debate: Health and Local Public Health Cuts

Adjournment Debate: Crime and antisocial behaviour in Stockton South (Dr Paul Williams, Lab, Stockton South)

Westminster Hall  

9:30 am - 11:00 am: One Public Estate (Matt Western, Lab, Warwick and Leamington)

11:00 am - 11:30 am: Fee structure for immigration applications (Hywel Williams, Plaid Cymru, Afron)

2:30 pm - 4:00 pm: UK's shared prosperity fund (Dan Jarvis, Lab, Barnsley Central)

4:00 pm - 4:30 pm: Regulation of the medical aesthetics industry (Alberto Costa, Con, South Leicestershire)

4:30 pm - 5:30 pm: Automatism as a legal defence (Mr Barry Sheerman, Lab, Huddersfield)

Commons Committees

General Committees

Fourth Delegated Legislation Committee (8:55am, Room 9)
Draft International Road Passenger Transport (Amendment) (Northern Ireland) (EU Exit) Regulations 2019

Public Bill Committee (9:25am and 2:00pm, Boothroyd Room)
National Insurance Contributions (Termination Awards and Sporting Testimonials) Bill

Eighth Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 9)
Value Added Tax (Place of Supply of Services) (Supplies of Electronic Communications and Broadcasting Services) (Amendment and Revocation) (EU Exit) Order 2019 (S.I., 2019, No. 404), the Finance Act 2011, Schedule 23, (Data-gathering Powers) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 397) and the Customs (Records) (EU Exit) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 113)

Ninth Delegated Legislation Committee (2:30pm, Room 10)
Draft Criminal Injuries Compensation Scheme 2012 (Amendment) Instrument 2019

Tenth Delegated Legislation Committee (5:00pm, Room 14)
Russia (Sanctions) (EU Exit) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 855)Russia (Sanctions) (EU Exit) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 855)

Select Committees

Treasury Committee (9:15am, Wilson Room)
Infrastructure Development in the UK
Witnesses: Sir John Armitt, National Infrastructure Commission, Phil Graham, Chief Executive, National Infrastructure Commission, Matthew Vickerstaff, Interim Chief Executive and Stephen Dance, Head of Infrastructure Delivery, Infrastructure and Projects Authority

High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill (9:30am and 2:00pm, Room 5)
Witnesses: 58 Cheshire Wildlife Trust, 41 Canal & River Trust, 26 The Rail Freight Group, 27 Freightliner Group Ltd, Freightliner Ltd and Freightliner Heavy Haul Ltd, 63 The Woodland, 149 Royal Mail Group Limited, 31 Cadent Gas Limited, 43 National Grid Gas PLC, 160 South Staffordshire Water plc, 150 Severn Trent Water Limited

International Development Committee (9:40am, Thatcher Room)
UK progress on the Sustainable Development Goals (SDGs)
Witnesses: Claire Godfrey, Head of Policy and Campaigns, Bond, Danny Sriskandarajah, CEO, Oxfam, Ivan Campbell, Head of Research and Learning, Saferworld and Steve Waygood, Chief Responsible Investment Officer, Aviva, Helen Dennis, Policy and Advocacy Manager, Fairtrade Foundation and Duncan Hames, Director of Policy, Transparency International UK

Education Committee (10:00am, Room 8)
Accountability Hearings
Witnesses: Rt Hon Nadhim Zahawi MP, Parliamentary Under Secretary of State for Children and Families, Department for Education, Sue Baldwin, Regional Schools Commissioner for the East of England and North East London and Hannah Streatfeild, Deputy Director, Opportunity Areas

Justice Select Committee (10:00am, Room 18)
HM Inspectorate of Probation Annual Report
Witnesses: Dame Glenys Stacey, HM Chief Inspector of Probation

Business, Energy and Industrial Strategy Committee (10:00am, Room 15)
Work of the Groceries Code Adjudicator
Witnesses: Christine Tacon, CBE, Groceries Code Adjudicator

Public Administration and Constitutional Affairs (10:00am, Grimond Room)
PHSO report: Ignoring the alarms: How NHS eating disorders services are failing patients
Witnesses: Andrew Radford, Chief Executive, BEAT Eating Disorders, Dr Dasha Nicholls, Chair, Faculty of Eating Disorders, Royal College of Psychiatrists, Professor Lisa Bayliss-Pratt, Chief Nurse, Health Education England, Dr Colin Melville, Director of Education and Standards, General Medical Council, Jackie Doyle-Price MP, Minister for Mental Health, DHSC and Professor Tim Kendall, National Clinical Director for Mental Health, NHS England and NHS Improvement

Environmental Audit Committee (10:15am, Room 16)
Toxic Chemicals
Witnesses: Daniel Kingdon, Director, Compliance and Safety, EMEA, Amazon, Gemma Brierley, Sustainability Director, Offer and Supply Chain, Kingfisher PLC, and Therese Lilliebladh, Product Requirements Manager, IKEA of Sweden; Jonathan Hindle, Chairman, British Furniture Confederation, Kasturirangan Kannah, Product Advocacy Manager, Lanxess UK, Suzie Radcliffe-Hart, Technical Manager, FIRA International, and Roy Weghorst, Head of Regulatory Affairs, Kingspan Group

Scottish Affairs Committee (1:30pm, Grimond Room)
The future of Scottish agriculture post Brexit
Witnesses: Fergus Ewing MSP, Cabinet Secretary for the Rural Economy, David Barnes, National Adviser on Agriculture Policy,
Scottish Government, and Andrew Watson, Deputy Director for Agricultural Policy Implementation, Scottish Government (via videolink); Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food & Rural Affairs

Backbench Business Committee (2:30pm, Room 16)
Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Foreign Affairs Committee (2:45pm, Wilson Room)
Global Britain: the future of UK sanctions policy
Witnesses: Rt Hon Sir Alan Duncan KCMG MP, Minister of State and Qudsi Rasheed, Head of the Sanctions Unit and the UK’s Sanctions Envoy, Foreign and Commonwealth Office

Environment, Food and Rural Affairs Committee (2:45pm, Thatcher Room)
Plastic food and drink packaging
Witnesses: Sarah Greenwood, Packaging Consultant, The University of Sheffield, Grantham Centre for Sustainable Futures, Peter Maddox, Director, WRAP UK, Libby Peake, senior policy adviser on resource stewardship, Green Alliance and Juliet Phillips, Ocean Campaigner, Environmental Investigation Agency, Wildlife and Countryside Link

Interview

Editor's Choice