Skip to main content

House of Commons Business: Wednesday 15 November 2017

Commons Chamber

11:30am: Nothern Ireland Questions

12noon: Prime Minister's Questions  

Main business

Ten Minute Rule Motion: Automatic Electoral Registration (No.2) (Jo Stevens, Lab, Cardiff Central)

European Union (Withdrawal) Bill: Committee Stage (Day 2)

Adjournment debate on district council collaboration and devolution in England (Mark Pawsey, Con, Rugby)

Westminster Hall

9:30am: That the House has considered the report of the Lord Speaker's Committee on reform of the House of Lords (Tommy Sheppard, SNP, Edinburgh East)

11:00am: That the House has considered private landlord licensing (Stephen Timms, Lab, East Ham)

2:30pm: That the House has considered family justice reform (Suella Fernandes, Con, Fareham)

4:00pm: That the House has considered the proposed high-intensity chicken farm in Rushden Higham Ferrers (Peter Bone, Con, Wellingborough)

4:30pm: That the House has considered the effect of loneliness on local communities (Rachel Reeves, Lab, Leeds West)

Commons Committees

Public Bill Committee (9:30am, room 11)
Assaults on Emergency Workers (Offences) Bill - 1st sitting

Work and Pensions Committee (9:25am, room 15)
Pension freedom and choice
Witnesses: Nicola Parish, Executive Director of Frontline Regulation, The Pensions Regulator, Christopher Woolard, Director of Strategy and Competition, Financial Conduct Authority, Stephen Barclay MP, Economic Secretary to the Treasury and Guy Opperman MP, Parliamentary Under Secretary of State for Pensions and Financial Inclusion, Department for Work and Pensions

Northern Ireland Affairs Committee (9:30am, Grimond Room)
The land border between Northern Ireland and Ireland
Witnesses: Hon Fabian Picardo QC MP, Chief Minister of Gibraltar, The Hon Joseph John Garcia MP, Deputy Chief Minister of Gibraltar, Michael Llamas QC, Attorney General of Gibraltar

Environment, Food and Rural Affairs Committee (9:30am, room 8)
Fisheries
Witnesses: Bertie Armstrong, Chief Executive Officer, Scottish Fishermen's Federation, Mike Cohen, Chairman, The National Federation of Fishermen's Organisations and Bryce Beukers-Stewart, Lecturer, Environment Department, University of York

International Trade Committee (10:00am, room 16)
Continuing application of EU trade agreements
Witnesses: Philippe De Baere, International Trade Lawyer,Van Bael & Bellis , Andrew Hood, Barrister and EU Law Expert, Dechert and Dr Michael Gasiorek, Economist, UK Trade Policy Observatory, University of Sussex

Treasury Committee (10:00am, Wilson room)
The UK's economic relationship with the European Union
Witnesses: Ian Howells, Senior Vice President, Honda Motor EuropeAllie Renison, Head of Europe and Trade Policy, Institute of DirectorsMartin McTague, Policy Director, Federation of Small BusinessesNana Evans, Fashion DesignerNeil Warwick, Partner, Square One Law and Will Butler-Adams, Managing Director, Brompton Bicycle

Defence Sub-Committee (10:15am, room 6)
Defence in the Arctic
Witnesses: James Gray MP

Women and Equalities Committee (10:15am, Thatcher Room)
Women in the House of Commons
Witnesses: Rt Hon Ian Blackford MP, Leader, SNP Westminster Group, Dawn Butler MP, Shadow Minister for Women and Equalities, Labour Party, Rt Hon Sir Vince Cable MP, Leader of the Liberal Democrats and Amanda Sater, Deputy Chairman, Conservative Party

Public Accounts Committee (2:30pm, room 16)
Retaining and developing the teaching workforce
Witnesses: Professor Dame Alison Peacock, Chief Executive, Chartered Insitute of Teaching, Holly Hartley, Principal, Thistley Hough Academy, Alan Henshall, Headteacher, Roundwood Park School, Jonathan Slater, Permanent Secretary Paul Kett, Director General for Education Standards, Department for Education and Dr Patrick Roach, Deputy General Secretary, NASUWT

Foreign Affairs Committee (2:45pm, Thatcher Room)
FCO Budget and capacity, and Annual Report 2016-17
Witnesses: Sir Simon McDonald, Permanent Under-Secretary of State, Foreign and Commonwealth Office, Andrew Sanderson, Finance Director, Foreign and Commonwealth Office, Peter Jones, Chief Operating Officer, Foreign and Commonwealth Office, Miranda Curtis, Lead Non Executive Board Member, Foreign and Commonwealth Office

Environment, Food and Rural Affairs (2:45pm, Grimond Room)
Brexit: Trade in food
Witnesses: Sian Thomas, Communications Manager, Fresh Produce Consortium, Raoul Curtis-Machin, Director of Horticulture, Horticultural Trades Association, Nick Marston, Director, British Summer Fruits, Sarah Mukherjee, Chief Executive, Crop Protection Association, Dr Martin Grantley-Smith, Strategy Director Cereals & Oilseeds, Agriculture and Horticulture Development Board (AHDB) and Michael Hambly, Chairman, NFU Crop Boards

Joint Committees

Human Rights Committee (3:15pm, room 1)
Freedom of Speech in Universities
Witnesses: Dr Joanna Williams, Senior Lecturer, Unit for the Enhancement of Learning and Teaching, University of Kent, Professor Dennis Hayes, Professor of Education, University of Derby, Tom Slater, Deputy Editor, Spiked

Interview

Editor's Choice