Skip to main content

House of Commons Business: Wednesday 11 July 2018

Commons Chamber

11:30am: Scotland Questions

12noon: Prime Minister’s Questions

Main Business

Ten minute rule motion: National Health Service (Eleanor Smith, Lab, Wolverhampton South West)

Opposition day debate (16th allotted day): i. Secretary of State for Work and Pensions' handling of universal credit and ii. UK defence industry and shipbuilding 

Adjournment debate on visas for non-EEA citizens employed in the fishing industry (Alistair Carmichael, Lib Dem, Orkney and Shetland)

Commons Committees

Public Bill Committees

Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill Committee (10:00am, room 11)
Further to consider the Bill

Delegated Legislation Committees

Fourth Delegated Legislation Committee (8:55am, room 9)
To consider the draft European Union (Definition of Treaties) (Partnership and Cooperation Agreement) (Turkmenistan) Order 2017, the draft European Union (Definition of Treaties) (Enhanced Partnership and Cooperation Agreement) (Kazakhstan) Order 2017 and the draft European Union (Definition of Treaties) (Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) (Armenia) Order 2018

Fifth Delegated Legislation Committee (2:30pm, room 9)
To consider the draft Contracts for Difference (Miscellaneous Amendments) Regulations 2018

Sixth Delegated Legislation Committee (2:30pm, room 11)
To consider the draft European Union (Definition of Treaties) (Association Agreement) (Central America) Order 2018 and the draft European Union (Definition of Treaties) (Political Dialogue and Cooperation Agreement) (Cuba) Order 2018

Public Bill Committees

Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill (10:00am, room 11)
Further consideration to the Bill

Select Committees

Exiting the European Union Committee (9:15am, The Boothroyd Room)
The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal
Witnesses: Allie Renison, Head of Europe and Trade Policy, Institute of Directors, Henry Newman, Director, Open Europe and Michael Dougan, Professor of European Law and Jean Monnet Chair in EU Law, University of Liverpool

Education Committee (9:30am, room 15)
Appointment of the Chair of the Social Mobility Commission
Witnesses: Dame Martina Milburn CBE, Government's preferred candidate for Chair of the Social Mobility Commission

Environment, Food and Rural Affairs Committee (i. 9:30am and ii. 2:45pm, i. room 8 and ii. Room 15)
Regulation of the water industry
Witnesses: i. Rachel Fletcher, Chief Executive Officer, OFWAT, Sir James Bevan, Chief Executive Officer, Environment Agency and Tony Smith, Chief Executive Officer, Consumer Council for Water and ii. Dr Thérèse Coffey, Parliamentary Under Secretary of State for the Environment, Department of Environment, Food and Rural Affairs

Work and Pensions Committee (9:30am, room 6)
Disability employment
Witnesses: Rt Hon Esther McVey MP, Secretary of State for Work and Pensions and Sarah Newton MP, Minister of State for Disabled People, Health and Work, Department of Work and Pensions

Environmental Audit Committee (i. 9:30am and ii. 2:15pm The Thatcher Room)
i. Environmental Principles and Governance Consultation ii. The Changing Arctic)
Witnesses: i. Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs ii. Henry Burgess, Head of the Arctic Office, British Antarctic Survey, Professor Duncan Wingham, NERC Executive Chair, Natural Environment Research Council and Edda Falk, Communications Manager, Association of Arctic Expedition Cruise Operators

High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill Committee (9:35am, room 5)
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill
Witnesses: Petitioners

Justice Committee (10:00am, The Grimond Room)
Prison population 2022
Witnesses: Lord Justice Treacy, Chair, Sentencing Council for England and Wales, and Steve Wade, Head of Office, Sentencing Council for England and Wales; Richard Garside, Centre for Crime and Justice Studies; Harvey Redgrave, Crest Advisory; What Works Centre for Crime Reduction, College of Policing (at 10.45am)

Treasury Committee (2:15pm, room 6)
The work of the Prudential Regulation Authority
Witnesses: Sam Woods, Deputy Governor for Prudential Regulation and Chief Executive Officer of the Prudential Regulation Authority, Sarah Breeden, Executive Director, International Banks Supervision, Bank of England, and David Belsham, External member of the Prudential Regulation Committee.

Defence Committee (2:30pm, The Wilson Room)
Future Anti-Ship Missile Systems
Witnesses: Guto Bebb MP, Minister for Defence Procurement, Lieutenant General Sir Mark Poffley, Deputy Chief of the Defence Staff (Military Capability), Ministry of Defence and Air Marshal Sir Simon Bollom, CEO, Defence Equipment and Support (DE&S), Ministry of Defence

International Trade Committee (2:30pm, room 18)
The work of the Department for International Trade
Witnesses: Rt Hon Dr Liam Fox MP, Secretary of State for International Trade and President of the Board of Trade

International Development Committee (2:30pm, The Grimond Room)
Sexual exploitation and abuse in the aid sector
Witnesses: Corinna Csáky, International Child Development Consultant and Kevin Watkins, Chief Executive Officer, Save the Children

Foreign Affairs Committee (i.2:45pm and ii.3:45pm, The Thatcher Room)
i. Responsibility to Protect (RTP) and humanitarian intervention and ii. The FCO’s human rights work
Witnesses: i. Lord Ahmad of Wimbledon, Minister of State, Foreign and Commonwealth Office and ii. Lord Ahmad of Wimbledon, Minister of State, Foreign and Commonwealth Office

Public Accounts Committee (3:00pm, room 8)
Customs Declaration Service: progress review
Witnesses: Jon Thompson, Chief Executive and Permanent Secretary, Jim Harra, Deputy Chief Executive and Second Permanent Secretary and Kevin Franklin, Director, Customs Transformation, HM Revenue and Customs

Exiting the European Union Committee (3:00pm, Boothroyd Room)
The progress of the UK's negotiations on EU withdrawal
Witnesses: Rt Hon Caroline Nokes MP, Minister of State for Immigration

Joint Committees

Human Rights Committee (3:15pm, room 1)
Youth detention: solitary confinement and restraint
Witnesses: Dr John Chisholm, Chair, Medical Ethics Committee, British Medial Association, Dr Laura Janes, Legal Director, Solicitor, Howard League for Penal Reform, and Glyn Travis, Assistant General Secretary, The Professional Trades Union for Prison, Correctional and Secure Psychiatric Workers.

Westminster Hall

9:30 am - 11:00 am: Nuclear sector deal (Trudy Harrison, Con, Copeland)

11:00 am - 11:30 am: Employment support allowance for people with motor neurone disease (Stephen Twigg, Lab, Liverpool West Derby)

2:30 pm - 4:00 pm:  Universal credit and the use of food banks (Frank Field, Lab, Birkenhead)

4:00 pm - 4:30 pm: Sporting listed events (John Grogan, Lab, Keighley)

4:30 pm - 5:30 pm: Increasing choice for rail passengers (John Penrose, Con, Western-Super-Mare)

Interview

Editor's Choice