New appointments this week in UK politics, civil service and public affairs

Posted On: 
15th October 2017

Dods People draws together a list of last week's appointments in Westminster politics, all the devolved administrations and the public affairs sector.

Credit: 
PA Images

Houses of Parliament:

House of Lords

Crossbench Life Peerages to be conferred upon: Ian Duncan Burnett, Richard Chartres, Christopher Geidt, Bernard Hogan-Howe and Nicholas Houghton.

Government Departments:

Department for Work and Pensions

Robert Devereux to retire as Permanent Secretary in January.

Ministry of Justice

Insolvency Rules Committee – Zip Jila appointed as a practicing solicitor member.

Criminal Procedure Rule Committee - Folashade Abiodun appointed as a member.

Civil Justice Council - Jo Hickman and Gareth Hughes appointed and Andrew Parker and William Wod reappointed as members.

Department for Business, Energy & Industrial Strategy

Competition and Markets Authority Panel - Humphrey Battcock, Gareth Davies, Richard Feasey, Anne Fletcher, Roland Green, Susan Hankey, Ulrike Hotopp, Sheila McClelland, Stuart McIntosh, Paul Muysert, Jeremy Newman, Keith Richards, John Thanassoulis, Mark Thatcher, David Thomas and Claire Whyley appointed as members.

Committee on Climate Change – Lord Deben and Paul Johnson reappointed as chair and member respectively.

Foreign and Commonwealth Office

Marshall Aid Commemoration Commission – Alice Prochaska appointed as a member.

Department of Health

Office of Life Sciences – Kirsten McLeod to replace Nicole Mather as Director from 13th November.

Department for Culture, Media and Sport

Sports Grounds Safety Authority Board - Rimla Akthar and Janet Johnson appointed as member.

Ministry of Defence

Defence Science Expert Committee – Hugh Griffiths appointed as Chair.

Parties:

Liberal Democrat Principal Spokespeople Team:

Left team:

Baroness Parminter, previously Environment, Food and Rural Affairs.

Norman Lamb, previously Health.

New to team:

Lord Campbell – Defence.

Tim Farron – Environment, Food, Rural Affairs and North of England.

Baroness Hussein-Ece – Equalities.

Baroness Doocey – without Portfolio.

Baroness Bonham-Carter – Culture, Media and Sport (previously Lords Spokesperson for the same).

Baroness Kramer – Treasury (previously Lords Spokesperson for the same).

Lord Shipley – Housing (previously Lords Spokesperson for the same).

Lord Storey – Young People ((previously Lords Spokesperson for Education).

Changes in team:

Baroness Burt – Small Businesses (previously Equalities).

Christine Jardine – Scotland (previously Culture, Media and Sport).

Baroness Jolly – Health (previously Defence).

Jamie Stone – Armed Forces (was Scotland).

Labour Backbench Committees:

Elected unopposed as Chairs to the following committees:

Business, Energy and Industrial Strategy – Peter Kyle.

Communities and Local Government – Diana Johnson.

Culture, Media and Sport – Graham Jones.

Defence – Madeleine Moon.

Education – Lucy Powell.

Environment, Food and Rural Affairs – Barry Sheerman.

Exiting the EU – Emma Reynolds.

Foreign Affairs – John Woodcock.

Health – Luciana Berger.

Home – Steve McCabe.

Housing and Planning – Gareth Snell.

International Development – Ivan Lewis.

International Trade – Catherine McKinnell.

Justice – Ellie Reeves.

Northern Ireland – Conor McGinn.

Transport – Gavin Shuker.

Treasury – Chris Leslie.

Work and Pensions – Stephen Timms.

Local Authorities:

By-election Results 12th October

Aberdeenshire Council – Lesley Berry elected for Inverurie and District – Conservative hold.

Wyre Council – Cheryl Raynor elected for Rossall – Labour hold.

Warrington Council - Paul Warburton elected for Chapelford and Old Hall – Labour hold.

Wakefield Council – Jack Hemingway elected for Stanley and Outwood East – Labour hold.

Sheffield Council – Sophie Wilson elected for Beighton – Labour hold.

Ashfield Council – John Wilmott elected for Hucknall North – Ashfield Independent gain from Conservative.

Three Rivers Council – Keith Martin elected for Oxhey Hall and Hayling – Liberal Democrat gain from Conservative.

Industry

Interest Groups

Cancer Research UK – Harpal Kumar to stand down as Chief Executive.

St John Ambulance – Martin Houghton-Brown to become Chief Executive in January.

StepChange – Phil Andrew to replace Mike O’Connor as Chief Executive on 20th November.

Social Investment Business – Nick Temple named as the new Chief Executive, starting in January.

Think Tanks

Demos – Claudia Wood to step down as Director the end of 2017.

Centre for Policy Studies – Tim Knox left as Director, Robert Colvile appointed as Acting Director.

Consultancies

MHP Communications – Jamie Lyons to become joint Head of Public Affairs.

Vico Partners - Tim Collins, John Sunnocks and Iain Rawlinson to set up this new agency.

Pagefield Global Counsel – Stuart Leach and Mark Gallagher to set up this new company.

Lowick – Matthew Faulding to join as a Director.

Want to know more? Click here for information on our Dods People UK service. You can also stay ahead of the game by subscribing to our free weekly newsletter.