New appointments this week in UK politics, the civil service and public affairs

Posted On: 
3rd February 2020

Dods People draws together a list of appointments in Westminster politics, the devolved administrations and the public affairs sector in the last week.

Former Health Secretary Jeremy Hunt has been elected as Chair of the Health and Social Care Committee.
Credit: 
PA Images

Houses of Parliament:

House of Commons

Backbench Business Committee - Ian Mearns re-elected as Chair unopposed.

Business, Energy and Industrial Strategy Committee - Rachel Reeves re-elected as Chair unopposed.

Defence Committee - Tobias Ellwood elected as Chair.

Digital, Culture, Media and Sports Committee - Julian Knight elected as Chair.

Education Committee - Robert Halfon re-elected as Chair unopposed.

Environmental Audit Committee - Philip Dunne elected as Chair.

Environment, Food and Rural Affairs Committee - Neil Parish re-elected as Chair unopposed.

Exiting the EU Committee - Hilary Benn re-elected as Chair unopposed.

Foreign Affairs Committee - Tom Tugendhat re-elected as Chair.

Health and Social Care Committee - Jeremy Hunt elected as Chair.

Home Affairs Committee - Yvette Cooper re-elected as Chair unopposed.

Housing, Communities and Local Government Committee - Clive Betts re-elected as Chair unopposed.

International Development Committee - Sarah Champion elected as Chair.

International Trade Committee - Angus MacNeil re-elected as Chair.

Justice Committee – Robert Neill re-elected as Chair.

Northern Ireland Affairs Committee - Simon Hoare re-elected as Chair.

Petitions Committee - Catherine McKinnell elected as Chair.

Procedure Committee - Karen Bradley elected as Chair.

Public Accounts Committee - Meg Hillier re-elected as Chair unopposed.

Public Administration and Constitutional Affairs Committee - William Wragg elected as Chair.

Science and Technology Committee - Greg Clark elected as Chair.

Scottish Affairs Committee - Pete Wishart re-elected as Chair unopposed.

Standards Committee – Kate Green re-elected as Chair unopposed.

Transport Committee - Huw Merriman elected as Chair.

Treasury Committee - Mel Stride re-elected as Chair unopposed.

Welsh Affairs Committee - Stephen Crabb elected as Chair unopposed.

Women and Equalities Committee - Caroline Nokes elected as Chair unopposed.

Work and Pensions Committee - Stephen Timms re-elected as Chair.

 

Departments of State:

Ministry of Defence

James Swift appointed as Chief of Defence People, replacing Richard Nugee in late February.

David Goldstone to stand down as Chief Operating Officer.

Strategic Command - Ian Smith and Matthew Postgate appointed as Non-Executive Directors.

Scientific Advisory Board of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons - Norman Govan appointed to the board.

Northern Ireland Office

David Seymour named as Independent Reviewer.

Northern Ireland Committee on Protection - Brian Barker reappointed as Independent Reviewer of National Security Arrangements and Chair of the Northern Ireland Committee on Protection.

Foreign and Commonwealth Office

Bridget Brind has been appointed Her Majesty’s Ambassador to the Hashemite Kingdom of Jordan.

Thorhilda Abbott-Watt has been appointed British High Commissioner to the Kingdom of Tonga.

Department for Education

Student Loans Company - Andrew Wathey appointed as Chair on an interim basis.

Department for Environment, Food and Rural Affairs

Marine Management Organisation – Tony Delahunty and Terence Jagger reappointed to the board.

Home Office

Migration Advisory Committee - Alan Manning has his term as Chair extended.

Department for Business, Energy and Industrial Strategy

Phillip King has been appointed interim Small Business Commissioner.

 

Parties:

Labour Party

National Executive Committee - Tom Warnett and Howard Beckett appointed as trade union members.

 

Devolved Authorities:

Northern Ireland Civil Service

Health and Safety Executive for Northern Ireland – Hilary Singleton’s term extended as Deputy Chair and Billy Graham, John Kane and Maynard Mawhinney had their terms as members extended.

 

Local Authorities:

Hastings Council – Peter Chowney to stand down as Council Leader.

Nottingham City Council - Ian Curryer to stand down as Chief Executive.

 

By-election Results 30th January

Suffolk Council – Andy Drummond elected for Newmarket and Red Lodge – Conservative hold (caused by the resignation of Conservative councillor Robin Millar).

West Suffolk Council – Karen Soons elected for Newmarket North – Conservative hold (caused by the resignation of Conservative councillor Robin Millar).

 

Industry

If you and your organisation would like to be included in this section, then email us at editor@dodsgroup.com

Trade Associations

Energy UK - Emma Pinchbeck to become Chief Executive.

Interest Groups

World Vision UK - Tim Pilkington to stand down on 1st March.